Vénusz köldöke a konyhában - földicseresznye

szerző: TV Paprika Magazin

Funkciók

Értékeld a cikket!

A Te értékelésed:

Tucatnyi néven emlegetik hazánkban a hivatalosan physalis alkekengi nevet viselő gyümölcsöt: hívják zsidócseresznyének, perui földicseresznyének, korallcseresznyének, hólyagkalárisnak, ananászcseresznyének, de ismert Vénusz köldöke, paptöke, papmonya, muharc vagy kőrontófű néven is.

Nagyon fontos, hogy az ehető (termesztett) zsidócseresznyét megkülönböztessük vadon élő rokonától, hiszen utóbbi igen mérgező, a konyhában legfeljebb csak arra alkalmas, hogy narancssárga lampionvirágaival az asztalt díszítse. A vadon növő változatot őseink reumás fájdalmaik enyhítésére használták, mi viszont már ételeinket is feldobhatjuk ehető rokonával, ami egyre több helyen elérhető. (Termesztik egyébként Dél-Afrikában, Kenyában, Madagaszkáron, Új-Zélandon, Hollandiában, Nagy-Britanniában stb. is.)

A narancsszínű földicseresznye nem véletlenül emlékeztet minket koktélparadicsomra, hiszen közeli rokonságban vannak, például ez is bokron nő. A termés körül az érés során egy felfúvódott, lampionszerű csésze képződik, ami nem ehető, viszont az egyszerre édes és savanykás, zamatos, cseresznyére emlékeztető bogyót fogyaszthatjuk nyersen (a magokkal együtt), vagy készíthetünk belőle lekvárt, zselét, befőttet, illetve chutney-t is, ami nagyon jól kiegészíti például a grillhúsokat. Fogyasztás előtt távolítsuk el a csészelevél-maradványt, tisztítsuk meg az enyhén ragadós bogyókat, és már dobhatjuk is nyári salátákba, gyümölcssalátákba. Díszíthetünk vele tortákat és koktélokat, vagy étcsokoládéba mártva szintén nagyon finom és gyors desszert készíthető belőle.

Szólj hozzá!
Kérjük gépeld be az alsó mezőbe a képen látható karaktereket

Hírlevél
Leiratkozás a hírlevélről
Hozzászólások
Kedves Gondike! Ez a krokodil valami gyönyörűséges!És meg kell mondani nagyon finom…
Himer Béláné | 2012 05 23 - 13:22
Sós krokodil
Szia Ibi! Csak spam volt, azért nem látod, mert töröltük! Aki meg…
Receptvarázs | 2012 05 21 - 14:59
Házi kocsonya szilveszterre
Volt egy hozzászólás, amit én itt nem látok. Annyira nem is érdekes,…
ibi1950 | 2012 05 21 - 14:26
Házi kocsonya szilveszterre
Ha először bekapcsolom a sütőt és utánna kezdem el a tésztát csinálni…
Bakos Sándor | 2012 05 21 - 08:44
Pizza Hut vastag tésztájú pizza
Hétvégén mi is megcsináltuk, annyi különbséggel, hogy piros tortazselé került az eperre…
Erzsi | 2012 05 21 - 08:25
Epres tiramisu